Zabudli ste prihlasovacie údaje?

Turistika

v Slovenkom Raji

Dobšinská ľadová jaskyňa

Lyžovanie ...

Národne historické pamiatky

Lanovka na Geravy

PREV
NEXT

Voľný čas

Tipy na výlety v okolí

V blízkom okolí môžete nájsť nádherné nenáročné prechádzky ako aj náročnejšie turistické trasy v roklinách Slovenského raja. Neďaleko je nádherný Stratenský kaňon a Stratenská tiesnina. Peknou túrou sa Vám naskytne nádherný panoramatický výhľad z Havranej skaly. Neďaleko sa nachádza svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa, vodná nádrž Palcmanská Maša, bežecký lyžiarsky areál Biele vody, lyžiarske vleky pre začiatočníkov, ako aj pre náročnejších lyžiarov. V lete sú pekné cyklotrasy pre deti aj dospelých.

Turistika v Slovenskom Raji

Slovenský raj je jednou z najnavštevovanejších oblastí Slovenska, pričom láka turistov počas celého roka. Je vhodným miestom na pešiu turistiku, ktorá ponúka unikátne prírodné scenérie.

Z turistických centier Podlesok, Dedinky, Kláštorisko a Čingov  je možné podnikať rôzne náročné túry a výlety.

 • Stratenský kaňon
 • Stratenská tiesnina
 • Havrania skala
 • Roklina Suchá Belá
 • Tomášovský výhľad
 • Prielom Hornádu
 • Kláštorskou roklinou na Kláštorisko
 • Roklina Piecky
 • Roklina Veľký Sokol
 • Zejmarská roklina
 • Sokolia dolina
 • Tomášovská Belá

Video

Lanovka na Geravy

Užite si jazdu na jedinej funkčnej jednosedačkovej lanovke na Slovensku! Lanovka na Geravy je otvorená. Lanovka na Geravy spestruje horské prostredie Slovenského raja od roku 1970, inštalovaná bola po dvoch rokoch výstavby.

Po 12 rokoch odstavenia od prevádzky začala lanovka na Geravy opäť premávať. Jediná jednosedačková lanovka na Slovensku.

Prevádzková doba lanovky

Lanovka sa spúšťa 29.3.2024!

V termíne od 02.04.2024 do 30.04.2024 od pondelka do piatku bude premávať na základe telefonickej, alebo osobnej objednávky skupín viac ako 15 osôb.
Prevádzku vieme zabezpečiť do 1 hodiny.
Soboty a nedele pravidelná prevádzka od 09:00 do 15:30.

Telefonický kontakt: 0905 833 821,  0950 834 576

viac info na: www.lanovkanageravy.sk

Dedinky

Nádherné prostredie prírody ponúka nekonečné množstvo možností na relaxáciu a oddych. Dedinky sú skrátka ideálnym miestom na letné kúpanie, zimnú lyžovačku, či návštevy zaujímavých miest v okolí počas roka.

Vodná nádrž Palcmanská Maša sa nachádza pri obci Dedinky, ktorá je významným strediskom cestovného ruchu južnej časti Slovenského raja. Je to zároveň najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji.

Rybolov na juhu Slovenského raja je povolený v rieke Hnilec a vo vodnej nádrži Palcmanská Maša (86 ha), ktoré patria do pstruhových revírov. Nádrž je súčasťou vodného diela Dobšiná a poznáme ju aj pod názvom Dedinky.

 • Kúpanie
 • Člnkovanie, vodné bycikle
 • Rybolov
 • Škôlka pre deti

Dobšinská Ľadová Jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Od roku 2000 je zaradená do svetového prírodného dedičstva. K jaskyni je prístup z osady Dobšinská ľadová jaskyňa v Slovenskom raji medzi Popradom a Rožňavou. Na výstupovej trase, ktorej dĺžka je asi 1 km, sú umiestnené tabule náučného chodníka. Medzi parkoviskom v osade a vchodom do jaskyne je potrebné prekonať výškový rozdiel 130 m. Výstup k jaskyni trvá asi 25 min.

Vchod do jaskyne je v severnom úbočí vrchu Duča vo výške 969,5 m, dĺžka jaskyne dosahuje 1483 m. Dĺžka prehliadky: 515 m. Priestory jaskyne od vstupného otvoru postupne klesajú, čo spolu so severnou orientáciou umožňuje v zimnom období klesanie studeného vzduchu a celkové podchladenie priestorov.

Jaskyňa má niekoľko úchvatných častí, medzi ktoré patria zaľadnená Veľká a Malá sieň, Ruffínyho koridor a Zrútený dóm. Nezaľadnené časti sa nazývajú Kvapľova a Biela sieň, Suchý dom, Kvapľova pivnica, a Peklo. Teplota vzduchu vo Veľkej sieni je od -3,8 do + 0,5 C. Z usmiateho slnečného dňa návštevník zíde len niekoľko desiatok metrov pod zemský povrch a ocitne sa v ľadovom kráľovstve chladu a dokonalých výtvorov rúk matky prírody.

Zaujímavosťou jaskyne je skutočnosť, že do roku 1946 v nej bolo povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roku. V 50-tich rokoch v nej ešte trénoval známy a úspešný československý krasokorčuliar Karol Divín a rota vojenských rýchlokorčuliarov.

Cykloturistika

Slovenský raj ponúka ideálne podmienky na cykloturistiku. Sieť asfaltových, lesných a poľných ciest umožňuje venovať sa tomuto športu v oblasti Slovenského raja po celý rok.

Slovenský raj sa považuje za jednu z najkrajších prírodných oblastí. Navštíviť ho môžete aj na bicykli. V Slovenskom raji sa nachádza niekoľko trás pre horské bicykle. Známa je trasa z Podleska na Kláštorisko. Cez sedlo Kopanec sa dostanete zo severu do Dediniek a bicyklovať môžete aj v oblasti Geráv. Mnohé cyklistické trasy v Slovenskom raji sú charakteristické tým, že si často musíte dať bicykel na chrbát a preniesť ho po nezjazditeľných terénoch.

V súčasnosti existuje osem cyklotrás, ktoré sú hlavne v ochrannom pásme národného parku. Nachádza sa tu aj niekoľko neoznačených trás, na ktorých si môžete rovnako vychutnať prírodné krásy a zaujímavé výhľady tohto národného parku.

Lyžovanie (zjazdové, bežecké, skialpinistické)

V blízkom okolí obce Stratená sa nachadzajú 5 lyžiarske strediská pre zjazdové lyžovanie (Dedinky, Biele Vody, Mlynky, Telgárt a Vernár). V obci Mlynky časti Biele Vody je pre bežkárov vytvorená sústava vyznačených a pravidelne strojovo upravovaných lyžiarskych bežeckých tratí.

Zjazdové lyžovanie

Bežecké lyžovanie

 • areál Biele Vody
  Za priaznivých snehových podmienok šesť bežeckých okruhov upravovaných strojom.
 • lyžiarska stopa Telgárt
  dlhá 14 km vedie z Telgártu na Šumiac cez malebnú horehronskú krajinku.
 • Bežecké trate - Hrabušice
  Bežecká trať prechádza Prielomom Hornádu cez Čingov až na Podlesok. Jej celková dĺžka je 12 km.

Individuálne skialpinistické výstupy

Na Kráľovu hoľu, po červenej značke až po vstup ku skialpinistickému areálu v zmysle návštevného poriadku NAPANT-u.

 

Snežné skútre

Vyberte sa na obhliadku Slovenského Raja skutočne originálne! Nasadnite na skúter, dupnite na plyn a vychutnajte si snežnú jazdu po najkrajšom kúte našej krajiny!

Skvelý aktívny oddych spojený s relaxom a zábavou pre viacčlenné skupiny, rodiny, a firemné kolektívy.

Vychutnajte si relaxačnú, adrenalínovú jazdu zimnou prírodou na bezpečných a upravovaných trasách v peknom prírodnom prostredí s vyhliadkami.

Jazda na koni

Vraví sa, že najkrajší pohľad na svet je z konského chrbta....., že nie? Tak sa o tom príďte presvedčiť na Ranč pod Ostrou skalou vzdialený 6,3 km smerom na Poprad

Neodmysliteľnou službou ranča je poskytovanie jazdy na koni, koči, saniach a usporiadanie niekoľkodňových výletov v sedle. Len s nami zažite 100 míľ v sedle vrátane neopakovateľnej atmosféry dupotu kopýt v panenskej prírode Slovenského raja.

Chceli by ste ísť na vychádzku do prírody v sedle, no neviete jazdiť? Nevadí.

K našim službám patria taktiež kurzy jazdenia pod dohľadom skúsených inštruktorov, ktorí Vám sú kedykoľvek k dispozícii. Pre najmladších jazdcov máme pripravenú kruhovku (jazdenie do kruhu v sprievode inštruktora).

Opičia dráha – Tarzánia

Nemáte strach z výšky?
Tak poďte a ukážte svoj talent na lanovej dráhe v Tarzánii Ostrej skale.

Opičia dráha je zatiaľ zdemontovaná !

TARZÁNIA je lanový park postavený z rôznych lanových prekážok, ktoré sú zavesené vo výške a to buď na stromoch alebo na umelo postavených stĺpoch. TARZÁNIU môžete vyskúšať predovšetkým v lete, podľa dohody aj v zime.

TARZÁNIA je určená všetkým tým, ktorí si chcú užiť patričnú dávku adrenalínu, miernu dávku fyzickej námahy a hlavne odniesť si so sebou perfektný zážitok.

AquaCity Poprad, Thermal Park Vrbov

AQUAPARK AquaCity Poprad – vodný svet pod Vysokými Tatrami – vzdialenosť 42 km
Thermal Park Vrbov – vzdialenosť 53 km

AQUAPARK AquaCity Poprad

... vzdialenosť 42 km

 • 13 vonkajších a vnútorných termálnych a relaxačných bazénov
 • 350 vodných atrakcií ( masážne trysky, vírivky, perličky, vodné hríby)
 • 3 vonkajšie termálne bazény ( 28°- 38°C )s vírivkami a vodnými atrakciami ( plavecký, sedací a relaxačný)
 • vnútorné relaxačné bazény BlueSapphire s chromoterapiou a večernou 3D Laser show
 • vnútorné luxusné bazény BlueDiamond s nápojovými barmi
 • detský bazén Treasure Island – Ostrov pokladov (bazén so slanou vodou, stroskotanou loďou, šmýkačkami a atrakciami, vírivka pre dospelých, terárium s leguánmi
 • 50m plavecký bazén a parná sauna

Thermal Park Vrbov

... vzdialenosť 53 km

aj počas chladných zimných dní môžete zregenerovať svoje telo po náročnom dni v našich termálnych bazénoch s geotermálnou vodou s obsahom minerálnych látok dôležitých pre ľudský organizmus. V areáli sa nachádza desať bazénov, z toho sú štyri detské. Počas zimnej sezóny máme k dispozícií päť bazénov s geotermálnou aj čírou vodou. Teplota vody v bazénoch sa pohybuje od 26°C do 38°C.
Ľudské telo ako každý organizmus na zemi potrebuje zregenerovať svoje vitálne funkcie. U nás tak môžete urobiť ihneď, napríklad v dvoch sedacích bazénoch s prúdmi tečúcej vody a príjemnou teplotou až 38°C alebo v prieplavovom bazéne s masážnymi tryskami s teplotou 32°C, ktoré dokonale rozmasírujú stuhnuté svalstvo. Plavci ocenia 35 m plavecký bazén s teplotou 28°C a pre najmenších je k dispozícií bazén lienka vo vnútornej časti budovy s príjemnou teplotou 32°C. Dopriať si možno aj originálne thajské masáže a chutné občerstvenie v bare i reštaurácii.

Historické národné pamiatky

Gemer vzhľadom na svoje jedinečné prírodné krásy a unikátne historické pamiatky akými sú Kaštieľ BETLIAR a Hrad KRÁSNA HÔRKA zaznamenáva v súčasnosti rozvoj cestovného ruchu.

Kaštieľ Betliar

vzdialenosť 29 km

Andrássyovský kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Nepostretol ho osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea.  Všetko, čo sa v interiéroch nachádza, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí.

Hrad Krásna Hôrka - stredoveké sídlo rodu Andrássy

Malebná gemerská krajina v srdci Slovenska bola oddávna považovaná za malú Európu, či za uhorské kráľovstvo v malom. Jej vrchy, doliny a mestečká stali sa dejiskom našich - európskych dejín. Počas druhej svetovej vojny, no predovšetkým po nej siahla na naše slovenské kultúrno-historické dedičstvo ťažká ruka osudu i nastávajúcej doby. Ani „večné“ základy socialistického režimu budované už na existujúcich múroch bohatej kultúry nepohltili a nezničili všetko čo nám zanechali naši predkovia. No predsa sa dnes môžeme tešiť len z niekoľkých takmer úplne zachovalých hradov, jedným z nich je Krásna Hôrka. Unikátne zbierky hradného múzea a premeny architektúry lákajú návštevníkov takmer z celého sveta. Vyberte sa s nami na cestu poznania našej histórie a umelecko-historického dedičstva prostredníctvom stredovekého rodového hradu Andrássyovcov.

Spišský hrad

vzdialenosť 62 km

Spišský hrad je hradná zrúcanina zaberajúca vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch, tvoriaca dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Je nielen dokladom vývoja architektúry od 12. do 18. storočia u nás, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m²) je jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.

HORE